Dzevad Habibija

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran Under 20 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Diego Raul Giustozzi 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Pescara C5 (Italy) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Iran Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Iran Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Iran Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Iran Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Iran Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3