Hugues Trappeniers

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Portugal 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5