Patrik Perosa

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Slovenia 5
Russia Women 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 3
Portugal 5
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 3
Portugal 5
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 3
Portugal 5
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 3
Portugal 5
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Josip Jurlina (CRO) 4

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Josip Jurlina (CRO) 4

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Josip Jurlina (CRO) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Josip Jurlina (CRO) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Italy 4
Japan 2
Spain 1
Thailand 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Italy 4
Japan 2
Spain 1
Thailand 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Italy 4
Japan 2
Spain 1
Thailand 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Italy 4
Japan 2
Spain 1
Thailand 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Portugal 3
Brazil Under 18 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Portugal 3
Brazil Under 18 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Portugal 3
Brazil Under 18 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Portugal 3
Brazil Under 18 4
Portugal Women Under 18 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Egypt 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Egypt 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Egypt 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Egypt 2
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4