Sergey Skorovich (RUS)

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Russia Women 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 3
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Russia Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Russia Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Russia Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Russia Women 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Portugal 3
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Portugal 3
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Portugal 3
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Portugal 3
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5