Andrea Bucciol

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Argentina 1
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Argentina 1
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Argentina 1
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Argentina 1
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Argentina 1
Iran 4
France 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 2
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Iran Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4