Amade Chande

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 3
Argentina Under 20 1
Egypt 4
Portugal 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 1
Thailand 2
Argentina 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Maulana Buanamade (MOZ) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 5
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 1
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Grupo Line Futsal (CRC) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4