Bruno Garcia Formoso (ESP)

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan 5
Portugal 3
Portugal Women Under 18 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan 5
Portugal 3
Portugal Women Under 18 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan 5
Portugal 3
Portugal Women Under 18 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan 5
Portugal 3
Portugal Women Under 18 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan Under 20 5
Spain 2
Spain Under 19 4
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan Under 20 5
Spain 2
Spain Under 19 4
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan Under 20 5
Spain 2
Spain Under 19 4
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan Under 20 5
Spain 2
Spain Under 19 4
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 1
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3