Kenji Tamaki

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 3
Iran Under 20 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Iran 1
Russia Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Iran 2
Portugal 4
Japan Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Iran 2
Portugal 4
Japan Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Iran 2
Portugal 4
Japan Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Iran 2
Portugal 4
Japan Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Iran 2
Portugal 4
Japan Under 20 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2