Abdol Hossein Parnow

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 4
Spain 3
Thailand 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 4
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 4
Iran 3
Slovenia 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 4
Iran 3
Slovenia 2
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hernán Basile (ARG) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hernán Basile (ARG) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Portugal 2
Japan Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Portugal 2
Japan Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4