Abdol Hossein Parnow

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Portugal 2
Japan Under 20 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 4
Spain 3
Thailand 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 4
Spain 3
Thailand 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 4
Spain 3
Thailand 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 4
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 4
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 4
Xande Melo 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 4
Iran 3
Slovenia 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 4
Iran 3
Slovenia 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 4
Iran 3
Slovenia 2
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hernán Basile (ARG) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hernán Basile (ARG) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hernán Basile (ARG) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Argentina 1
Venezuela 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Argentina 1
Venezuela 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Argentina 1
Venezuela 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Budstar FSF (UKR) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 5