Marcos Yamada

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Russia 1
Spain 4

Futsalplanet Awards 2016

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 5
Atefeh Rezaei (IRN) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 3
Futsal Pescara Femminile (ITA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2