Kirill Zemskov

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Morocco 1
Serbia 2
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Morocco 1
Serbia 2
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Morocco 1
Serbia 2
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Morocco 1
Serbia 2
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Morocco 1
Serbia 2
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Cristiane de Souza (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 5
Massimiliano Neri (ITA) 2
Alexander Ratych (UKR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4