Duman Balykbayev

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Kazakhstan 5
Russia Women 4
Argentina Under 20 2
Brazil Women Under 20 3
Egypt 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Thailand 3
Iran 5
France 2
Poland 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Thailand 3
Iran 5
France 2
Poland 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Andrzej Bianga (POL) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Andrzej Bianga (POL) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 5
Spain 1
Iran 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 5
Spain 1
Iran 3
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4