René Jens Olsen

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 5
Poland 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Portugal 5
Brazil Under 18 1
Iran Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Portugal 5
Brazil Under 18 1
Iran Women 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Thailand 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Thailand 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Salar Aghapour (IRN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Salar Aghapour (IRN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5