David Frič

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 2
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 2
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 2
France 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Czech Republic 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 2