Adrian Tamplin

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Iran 3
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Iran 3
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Iran 3
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 2
Iran 3
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 2
Iran 3
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 2
Iran 3
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5
Serbia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5
Serbia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5
Serbia 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 5
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4