Enrique Serrano

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 4
Iran 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 5
Argentina 4
Iran 3
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 5
Argentina 4
Iran 3
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1