Yiannis Vakis

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Hungary 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Hungary 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Hungary 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
SL Benfica (Portugal) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Leandro Simi (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Leandro Simi (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Wilson Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player in the World

Name Points
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Wilson Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Wilson Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Leandro Simi (BRA) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Landry Ngala (FRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Landry Ngala (FRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 5
Pierre Jacky 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 5
Pierre Jacky 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 5
Pierre Jacky 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Landry Ngala (FRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Michal Kaluza (POL) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Michal Kaluza (POL) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Michal Kaluza (POL) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2