Panu Autio

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Iran 1
Portugal 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Iran 1
Portugal 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Iran 1
Portugal 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Iran 1
Portugal 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Iran 1
Portugal 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Iran 1
Portugal 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 4
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3