Cihan Özcan

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 1
Iran 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
France 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
France 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Russia 4
Thailand 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Russia 4
Thailand 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Russia 4
Thailand 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Russia 4
Thailand 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Russia 4
Thailand 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 2
Egypt 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1
Morocco 4
Serbia 2

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1
Morocco 4
Serbia 2

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1
Morocco 4
Serbia 2

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1
Morocco 4
Serbia 2

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1
Morocco 4
Serbia 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 1
Massimiliano Neri (ITA) 5
Alexander Ratych (UKR) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 3
Andrés Sanz (ESP) 2