Shahrzad Mozafar

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Iran 3
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Iran 3
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Iran 3
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Iran 3
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 1
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 1
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 1
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Russia 1
Spain 3
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Alberto García Delgado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Alberto García Delgado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Alberto García Delgado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Alberto García Delgado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1