Qusmaini Noor Rusli

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Thailand 2
Argentina 4
Iran 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 3
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Iran 2
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 4
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 4
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 4
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 4
Russia Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1