Luis Diego Silva

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Portugal 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1
Brazil Women Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1
Brazil Women Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1
Brazil Women Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1
Brazil Women Under 20 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2