Luis Diego Silva

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2
Russia 1
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 4
Iran 1
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 4
Iran 1
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 4
Iran 1
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 4
Iran 1
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 5
Russia 2
Spain 4
Spain Under 19 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4