Guillermo Graña

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 4
Iran 2
Spain 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 2
Iran 4
Kazakhstan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 2
Iran 4
Kazakhstan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 2
Iran 4
Kazakhstan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 2
Iran 4
Kazakhstan 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 5
Russia 2
Spain 1
Spain Under 19 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 5
Russia 2
Spain 1
Spain Under 19 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 5
Russia 2
Spain 1
Spain Under 19 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 5
Russia 2
Spain 1
Spain Under 19 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Massimiliano Neri (ITA) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3