Carlos Eduardo Estrada Aquino

Estrada Aquino

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Referee of the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Miguel Rodrigo 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Miguel Rodrigo 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Referee of the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Referee of the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Miguel Rodrigo 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1