Carlos Eduardo Estrada Aquino

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Brazil Women 5
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Grupo Line Futsal (CRC) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Russia 2
Spain 4
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5