Luca Ranocchiari

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Czech Republic 2
Spain 4
Serbia 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Iran Women 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Iran Women 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Iran Women 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Iran Women 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Iran Women 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Iran Women 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Iran 4
Iran Women 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 5
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 5
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 5
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 5
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 5
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 5
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 5
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK Sinara (RUS) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cascavel Futsal 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK Sinara (RUS) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cascavel Futsal 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
MFK Sinara (RUS) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Cascavel Futsal 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG)