Luca Ranocchiari

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Iran 3
Argentina Under 20 1
Egypt 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Czech Republic 2
Serbia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Czech Republic 2
Serbia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Czech Republic 2
Serbia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Czech Republic 2
Serbia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Czech Republic 2
Serbia 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Czech Republic 2
Serbia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Czech Republic 2
Serbia 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Women's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Julio Delgado González (ESP) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Julio Delgado González (ESP) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal (w) 1
Russia 2
Argentina 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 4
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 4
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 4
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 4
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 4
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 4
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 4
Spain Under 19 2
Spain (w) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Women's National Team in the World

Name Points
Portugal (w) 4
Russia (w) 3
Spain (w) 5
Italy (w) 2
Ukraine (w) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Uzbekistan 1
Bosnia & Herzegovina 3
Slovakia 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
André Deko Pereira Coelho (BRA) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
MFK Sinara (RUS) 2
Cascavel Futsal 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
MFK Sinara (RUS) 2
Cascavel Futsal 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
MFK Sinara (RUS) 2
Cascavel Futsal 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
MFK Sinara (RUS) 2
Cascavel Futsal 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
MFK Sinara (RUS) 2
Cascavel Futsal 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
MFK Sinara (RUS) 2
Cascavel Futsal 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
MFK Sinara (RUS) 2
Cascavel Futsal 4

Best Women's Club in the World

Name Points
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
ZHMFK Normanochka (RUS) 3
WFC Tesla (UKR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Luís Conceição (POR) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Francesca Salvatore (ITA) 2
Oleg Shaytanov (UKR) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cassiano Klein (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Maria Surnina (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Erick Olim Mendonça (POR) 3
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Vasyl Sukhomlinov (UKR) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Vasyl Sukhomlinov (UKR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
ZHMFK Normanochka (RUS) 3
WFC Tesla (UKR) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Ivo Krezo (BIH) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Anton Sokolov (RUS) 4
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Bes