Luca Ranocchiari

Ranocchiari

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
France 4
Iran 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2
Argentina 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2
Argentina 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Portugal Women Team 1
Russia 2
Argentina 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 1
Kazakhstan 4
Spain 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Egypt 2
Iran 3
Spain 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2