Rob Andrews

Andrews

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo 5
Tomas Neumann 2

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 3
Portugal Women Team 2
Argentina 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Slovenia 2
Spain 4
Ukraine 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Slovenia 2
Spain 4
Ukraine 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Slovenia 2
Spain 4
Ukraine 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Deives Moraes (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 3

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Deives Moraes (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 3

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Deives Moraes (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 3

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eder Popiolski (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eder Popiolski (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eder Popiolski (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3