Alexandre Lyovin

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 5
Thailand 1
Argentina 2
Iran 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 3
Italy 5
Russia 4
Spain 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Russia Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Russia Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Russia Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Russia Women 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Brazil Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Brazil Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Brazil Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Brazil Women Under 20 2
Portugal 5
Brazil Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3