Evgeniy Koustov

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 2
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 2
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 2
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 2
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Iran 2
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2