Tai Regel Pundik

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain 5
Spain Women 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Poland 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Poland 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Poland 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 3
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 3
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 3
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 3
Alexander Ratych (UKR) 1
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5