Tai Regel Pundik

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
Poland 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
Poland 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
Poland 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Estela García Rodero (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Estela García Rodero (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Estela García Rodero (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 3
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Hicham Dguig (MOR) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Hicham Dguig (MOR) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Hicham Dguig (MOR) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 3
Alexander Ratych (UKR) 1
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2