Saeed Parva

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 3
Argentina 2
Iran 4
Iran Under 20 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Morocco 3
Serbia 1
Venezuela 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Morocco 3
Serbia 1
Venezuela 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Morocco 3
Serbia 1
Venezuela 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 5
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Iran 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Iran 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Iran 3
Portugal 1
Brazil Under 18 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5