Luciano Feltrin

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 5
Iran Women 2
Portugal Women Under 18 4
Spain 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Portugal 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Portugal 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Portugal 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5