Hassan Rhouila

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 4
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 3
Portugal Women Team 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 3
Portugal Women Team 1
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Tomas Neumann 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 4
Thailand Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 4
Thailand Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Katawut Hankampa (THA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Katawut Hankampa (THA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 3
Diego Raul Giustozzi 1