Driss Talmoust

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5