Driss Talmoust

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4