Vadim Lyashenko

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 1
Russia 2
Spain 3
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 1
Russia 2
Spain 3
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 1
Russia 2
Spain 3
Argentina 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Iran 3
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Iran 3
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Iran 3
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Thailand Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Thailand Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Thailand Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Eder Popiolski (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4