Marcos Angulo

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Ukraine 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
France 2
Poland 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
France 2
Poland 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
France 2
Poland 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
France 2
Poland 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
France 2
Poland 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
France 2
Poland 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Josip Jurlina (CRO) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Tomas Neumann 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 5
Massimiliano Neri (ITA) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2