Lukasz Frajtag

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Slovenia 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Poland 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Poland 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Poland 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Estela García Rodero (ESP) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Michal Kaluza (POL) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Michal Kaluza (POL) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Michal Kaluza (POL) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5