Damon Shaw

Shaw

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo 3
Tomas Neumann 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo 3
Tomas Neumann 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo 3
Tomas Neumann 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Referee of the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Player of the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Referee of the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Player of the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Referee of the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Player of the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Referee of the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Club of the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Referee of the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Woman Player of the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1