Mahdi Javidi

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 2
Spain 1
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 5
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leandro Simi (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leandro Simi (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leandro Simi (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Josip Jurlina (CRO) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Josip Jurlina (CRO) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Josip Jurlina (CRO) 3

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Josip Jurlina (CRO) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Josip Jurlina (CRO) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Josip Jurlina (CRO) 3

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 5
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Iran 5
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Iran 5
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Iran 5
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Iran 5
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Iran 5
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Iran 5
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5