Gustavo Adolfo Muñana Fuentes

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 3
Iran 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Spain 5
Thailand 1
Argentina 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Spain 5
Thailand 1
Argentina 2
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eder Popiolski (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eder Popiolski (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Spain 1
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Spain 1
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4