Andriy Polhovskiy

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Iran 5
Russia Women 1
Portugal 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 5
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 5
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 5
Xande Melo 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 5
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Kazakhstan 2
Iran 4
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Kazakhstan 2
Iran 4
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Kazakhstan 2
Iran 4
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Kazakhstan 2
Iran 4
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 2
Argentina 4
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5