Riccardo Russo

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Argentina 2
Iran 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Italy 2
Portugal Women Team 5
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Italy 2
Portugal Women Team 5
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Italy 2
Portugal Women Team 5
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Italy 2
Portugal Women Team 5
Spain 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Brazil Women Under 20 3
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Brazil Women Under 20 3
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Brazil Women Under 20 3
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 5
Brazil Women Under 20 3
Portugal Women Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 5
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 5
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 5
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 5
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 2
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Julio Delgado González (ESP) 4
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4