Rui Miguel Ferreira da Cruz

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Portugal 5
Russia 1
Spain 2
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Portugal 5
Russia 1
Spain 2
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Portugal 5
Russia 1
Spain 2
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Portugal 5
Russia 1
Spain 2
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 5
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1