Rodrigo Angelo Marques Coimbra "Zico"

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Brazil Women Under 20 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Spain 4
Iran 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Spain 4
Iran 3
Iran Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 3
Brazil Women Under 20 5
Portugal 4
Brazil Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 3
Brazil Women Under 20 5
Portugal 4
Brazil Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Leoas Da Serra (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Leoas Da Serra (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Yanar Asadov (RUS) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3